Szerves anyagokban gazdag táptalajjal kezdjünk
Ajánlott edény a 14-20 literes Diszperzites vödör aminek alján 2 mm-es lukakat fúrunk, hogy a többlet víz szabadon kifolyhasson, mint egy virágcserépből. Ezután, a vödör aljára apró kavicsréteget szórunk pár cm vastagon, hogy a föld ne tömíthesse el a lukakat. Erre töltjük rá a táptalajt, ami nagyon változó lehet, én egyszerű földet szoktam összekeverni fűrészporral kb fele-fele arányban, de bármilyen szerves anyag jó.
A táptalajra jön egy kis forgács
Utánna a furészpor
Összekeverjük
A kész táptalaj
Ezzel a talajjal töltöm fel a vödröt a peremétől kb. 2 cm-re. Jól meglocsolom, majd belehelyezem a gilisztákat, ami lehet boltban vásárolt, de én azt is a lányommal gyűjtöttem, szép tavaszi esős éjszakák után. Ilyenkor rengeteget lehet gyujteni, viszont tapasztalataim szerint utána egész évben nincs már ilyen mennyiségben.
A gilisztaállomány belehelyezése a táptalajba
A gilisztáknak késobb enni is kell, ezért rendszeresen etessük Oket ételmaradékkal (kenyér, furészpor, vagy bármilyen szerves anyag) de azért ne vigyük túlzásba! A vödröt meleg helyen kell tartani, mert akkor szaporodnak legjobban a giliszták. Ha hosszú idon át nem esik csapadék, akkor is mindig nedvesen kell tartani a földet valamennyire, de nem kell megijedni, csak ritkán igényel locsolást, ugyanis még, ha a felszíne száraznak tunik is, a felszín alatt nedves. Érdemes 4-5 vödör tenyészetet tartanunk, hogy mindig legyen friss csalink, bármennyit horgászunk is. Télen pincében, vagy fagymentes helyen átteleltetheto a tenyészet. Ezek a fotók pl Január 23.-án készültek
A végtermék a jó minoségu giliszta
A haszna azon kívül, hogy mindig van friss csalink, az is, hogy idovel le lehet szedni a föld java részét, amit a giliszták jól átdolgoztak és ez a legremekebb virágföld. Asszonyainknak, barátnoinknek kedveskedhetünk vele, egy másik remek idotöltés reményében.
Kívánok a tenyésztéshez sok sikert!
Nagy Gergő