Kefires kukorica
Lássuk, mi kell hozzá:
-Egy vödör (pl. diszperzites)
-Egy légmentesen zárható, tiszta műanyag hordó (30 literes)
-Egy jó nagy fazék vagy bogrács (25-30 literes)
-1/2 liter kaukázusi kefir
-2 marék konyhasó
-Takarmánykukorica.
A diszpis vödröt háromnegyedig töltöm kukoricával, felöntöm vízzel és 1-2 napig áztatom. Ha nagyon szemetes a kukorica, akkor néhányszor átmosom.
Áztatás után egy 25 literes bográcsot félig töltök kukoricával, öntök hozzá az áztatóléből, felöntöm még vízzel, hogy alaposan ellepje és felrakom főzni. Ekkora mennyiséget ebben a bográcsban csak két részletben tudok lefőzni.
Forrástól számítva, lassú tűzön 1-3 órát kell főzni. Akkor jó, amikor a szemek kezdenek már felrepedni és a körmünket könnyedén bele tudjuk nyomni. Ha kell, a főzés közben elpárolgott, felszívott vizet pótoljuk.
Főzés után belekeverünk egy marék sót és hagyjuk kihűlni. Ha teljesen kihűlt, áttöltöm a hordóba, közben hozzáöntöm a kefirt és alaposan összekeverem. Fontos, hogy teljesen ki legyen hűlve, különben elpusztulhatnak a kefirben lévő baktériumok és bűzös, romlott kukorica lesz a végeredmény!
Ha kell, még öntök hozzá egy kis vizet, a lényeg, hogy a hordóban teljesen ellepje a szemeket a lé. Légmentesen lezárom a hordót és ezzel készen is vagyunk.
1-2 hét erjesztés után már használhatjuk is a kellemesen savanykás illatú, viszonylag olcsón előállított etetőanyagunkat. Ennek az elkészítési módnak a vitathatatlan előnye, hogy a lezárt hordóban akár egy évig is eláll gond nélkül. Én például a cikk megírásának idején (június) a tavaly szeptemberben elrakott kukoricát használom és nincs vele semmi probléma. Ha esetleg a folyadék felszínén vékony penészréteg képződne, egy szűrőkanállal eltávolítom, alatta a kukoricának sosincs semmi baja.
Amikor ezzel etetek, mindig ezt teszem a horogra is, általában hajszálelőkére fűzve. Kárász, ponty, amur kedvenc csemegéje, a törpe viszont nem vagy csak ritkán veszi fel.
Jó fogást!